Obezita v dospívání způsobuje RS

Dívky, které během dospívání trpěly obezitou, měly v dospělosti dvakrát větší sklon k onemocnění roztroušenou sklerózou než jejich hubenější vrstevnice...

Boston – Obezita v letech dospívání může vést v dospělosti k roztroušené skleróze. Tvrdí to vědci z Harvardovy školy veřejného zdravotnictví v Bostonu.

Z jejich studie, pro kterou použili údaje od 238 tisíc zdravotních sester, vyplývá, že dívky, které během dospívání trpěly obezitou, měly v dospělosti dvakrát větší sklon k onemocnění roztroušenou sklerózou než jejich hubenější vrstevnice.

Z žen, které se výzkumu účastnily, jich postihlo toto degenerativní onemocnění nervové soustavy na 593. Ženy, které v mládí trpěly obezitou, byly v tomto počtu zastoupeny více než dvěma ku jedné.

Výzkum naopak neprokázal, že by měla na vyšší výskyt roztroušené sklerózy vliv obezita v dětství, nebo naopak v dospělosti.

„Naše výsledky naznačují, že hmotnost během adolescence hraje v rozhodování o hrozbě roztroušené sklerózy důležitější roli než váha jedince v mládí či dospělosti,“ řekla stanici BBC vedoucí výzkumného projektu Kassandra Mungerová. Podle lékařky toto tvrzení podporují i závěry mnoha dalších výzkumů. Výuka a uplatňování prevence obezity od dětství, ale především během puberty, může být důležitým krokem ve snižování hrozby onemocnění roztroušenou sklerózou,“ doplnila Mungerová.

Pro zjištění míry obezity se používá takzvaný index tělesné hmotnosti (BMI). Vypočítá se tak, že se tělesná hmotnost (v kilogramech) vydělí druhou mocninou výšky (v metrech). Pokud je výsledek vyšší než 30, jedná se už o obezitu. Ideální BMI se pohybuje mezi 18,5 – 25. Pokud je index nižší než 18,5, jde o podvýživu.

Zdroj: Deník

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami