Perorální léčiva na roztroušenou sklerózu

Výsledky studie publikované v časopise New England Journal of Medicine ukázaly, že oba léky jsou zhruba stejně účinné a snižují riziko recidivy v průměru o 58 %. Fingolimod se užívá jednou denně, cladribin pouze 8 až 10 dnů v roce...

Ve Skotsku, které patří k zemím s nejvyšším výskytem roztroušené sklerózy, jsou testovány dva perorálně podávané léky na tuto nemoc.

Výsledky studie publikované v časopise New England Journal of Medicine ukázaly, že oba léky jsou zhruba stejně účinné a snižují riziko recidivy v průměru o 58 %. Fingolimod se užívá jednou denně, cladribin pouze 8 až 10 dnů v roce. Oba preparáty navíc ve studii o třetinu snížily riziko přechodu do závažnější formy onemocnění. Co se týče krátkodobých účinků, 80 % pacientů nezaznamenalo během prvního roku žádnou recidivu, což bylo lepší než v případě kontrolní léčby pomocí intramuskulárních injekcí interferonu beta 1a.

Pokud budou úspěšné i další testy, léky by mohly být schváleny v roce 2012. V případě cladribinu by mohlo být schvalování ještě rychlejší, neboť je v současné době používán v injekční formě k léčbě leukemie.

Posun i přes vedlejší účinky

Testy však ukázaly rovněž na riziko nebezpečných vedlejších účinků. Oba léky výrazně snižují imunitní odpověď organismu, což v několika případech umožnilo rozvinutí dříve latentní infekce herpetickými viry. V jedné studii na následky této infekce dva pacienti zemřeli. Oba léky rovněž snižují počet bílých krvinek.

Účinná léčba roztroušené sklerózy zatím neexistuje. Steroidy mohou krátkodobě snížit závažnost a zkrátit dobu výskytu příznaků, 7 dalších typů léčby prodlužuje interval mezi recidivami. Ve všech případech je ale nutno léky denně aplikovat injekčně, takže orálně podávaná léčiva by byla vítanou alternativou. Americký Úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) nedávno schválil autorizaci dalšího orálního léku Ampyra (dalfampridin, původně fampridin). Ten však u pacientů s roztroušenou sklerózou pouze mírní pohybové potíže a skutečnou terapii choroby nepřináší.

Zdroj: Zdn.cz

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami