Vlastivědné muzeum Kyjov zve v době od 7.9. do 1. 11. 2010 na výstavu Jak se žije s handicapem? Výstava, která je převzata z Dětského muzea v Brně, přibližuje návštěvníkům svět lidí s postižením zraku, sluchu a hybnosti. Na výstavě se můžete dovědět jak se žilo lidem s handicapem v historii, zjistíte mimo jiné že nejznámější antický básník Homér byl slepý, že i římský císař Caligula se musel vypořádat s handicapem, dále že silnou vadou sluchu trpěl i T. A. Edison, proč A. G. Bell vynalezl telefon i kdo byl Louis Braille. Tušili jste například, že plnicí pero bylo vynalezeno proto, aby nevi-domí nemuseli namáčet pero do inkoustu? Pro snadnější kontakt s nevidomými, sluchově či tělesně postiženými se můžete inspirovat i několika užitečnými radami. Nahlédneme pomocí osobní výpovědi i do osudů několika handicapovaných kteří proměnili krizi v životní příležitost.
Hlavní předností výstavy je možnost si řadu exponátu, kompenzačních pomůcek vyzkoušet, můžete si tak sami prověřit jak by jste zvládali překážky, které musí překonávat lidé handicapování, například manipulaci s invalidním vozíkem, chůzi s berlemi, orientací s pomocí slepecké hole, rovněž se seznámíte s učebnicemi pro nevidomé, mluvící váhou, Braillovou abecedou, slepeckými hodinkami, můžete si zahrát upravené hry člověče nezlob se, šachy, domino a jiné. K pochopení jak vidí lidé s různým zrakovým postižením si můžete vyzkoušet zaslepené brýle.
Výstava upozorňuje i na některé kyjovské organizace a sdružení které se zaměřují na pomoc lidem s postižením zraku, sluchu a hybnosti například Charita, SONS, Roska, ZŠ a MŠ Boršov, Svaz neslyšících a nedoslýchavých, Svaz tělesně postižených. Výstavu zahájíme vernisáží 7. 9. 2010 v 16.00 hodin, na které nám zazpívá pěvecký sbor Bílá pastelka.
Všichni jste srdečně zváni.