Příspěvek na zvláštní pomůcku

V souvislosti s příspěvkem na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla ministerstvo připomíná skutečnost, že odcizení vozidla, případně jeho poškození, se nevyhýbá ani těm, kteří si vozidlo pořídili s přispěním státu. Již to, že nemohou využívat vozidlo, které potřebují, je velkou komplikací, nadto se musí vypořádat i s dalšími dopady, například s povinností vrátit dávku nebo její část. V případě, že dojde k odcizení vozidla, osoba ho přestane používat. Nastává tak jedna ze situací, ve které vzniká povinnost vrátit vyplacený příspěvek na zvláštní pomůcku, respektive jeho část. V těchto případech ministerstvo doporučuje sjednání pojištění pro případ odcizení a havárie.

Řada pojišťoven nabízí osobám se zdravotním postižením v oblasti pojištění vozidel cenově zvýhodněné produkty. Plnění z pojistné smlouvy pak umožní plně nebo částečně uspokojit vzniklou povinnost a čerpat další dávku.

Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením požaduje vrácení dávky v určitých situacích, nicméně pamatuje na složité nestandardní situace. Krajská pobočka Úřadu práce může rozhodnout o prominutí povinnosti vrátit příspěvek na zvláštní pomůcku nebo jeho poměrnou část, shledá-li k takovému postupu důvody hodné zvláštního zřetele.

Léčba konopím bude dostupnější

Léčba konopím je v ČR legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Na lékařský recept si ho koupilo jen deset pacientů, většina tak je dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky. Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) dokončuje změnu konopné vyhlášky. Z hlediska mezinárodních vztahů se ministerstvu podařilo domluvit úzkou spolupráci s Izraelem, kde v této oblasti jsou velmi daleko.

Na využití konopí k léčbě mají čeští lékaři rozdílné názory, někteří ho podporují, jiní soudí, že mají dostatek klasických léčebných prostředků a konopí nepotřebují. Konopí je k dostání jen na elektronický recept, pacienti si ho tedy bez lékařského předpisu v lékárnách koupit nemohou.

Podle MZ ČR je odstup českých lékařů dán hlavně tím, že o této léčbě mají málo informací a nemají s ní žádné zkušenosti. MZ ČR dojednalo proto v Izraeli, že tam čeští odborníci přijedou na stáž a naučí se, v jakém dávkování a kterým skupinám pacientů léčebné konopí předepisovat. Tyto znalosti pak budou předávat kolegům v Česku.

Konopná vyhláška je nyní v připomínkovém řízení. Poté, protože se změnila pravidla z hlediska EU, musí ještě k notifikaci do Evropské komise, to zabere přibližně dva měsíce, od počátku června 2015 by mohla platit. Dosavadní vyhláška povoluje pouze jeden typ konopí, který dováží do Česka nizozemská firma. Rozšířením typů bude možné dovážet ho také z Izraele, pokud o to budou mít tamní exportéři zájem.

Na ulici, tedy načerno, se gram konopí kupuje za 150 až 250 korun, v lékárnách je gram dováženého konopí za 320 korun. V Česku už se uskutečnil jeden tendr také na domácího pěstitele léčebného konopí, který nabídl výrazně výhodnější cenu.

Pacientský spolek KOPAK prosazuje, aby léčebné konopí hradily zdravotní pojišťovny přinejmenším "sociálně slabým". Chtějí dát podnět Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ke stanovení úhrad, což budou moci udělat, jakmile konopná vyhláška vyjde.

Dne 4. 3. 2015 byla v Praze zahájena čtyřdenní konference, zaměřená na vzdělávání lékařů o využití léčebného konopí i modely zavádění této léčby v cizině. Konference přinese lékařům i pacientům poznatky o léčbě konopím.