Pokud jsou tito lékaři dostatečně informovaní a ostražití, odešlou pacienta s podezřením resp. k vyloučení roztroušené sklerózy na neurologii. Neurolog pacienta klinicky vyšetří, avšak negativní neurologický nález roztroušenou sklerózu nevylučuje, jedinou metodou, která potvrdí RS, je magnetická rezonance mozku a míchy. Doplňkovým vyšetřením je odběr mozkomíšního moku.
V okamžiku potvrzení diagnózy RS by měl být pacient odeslán do nejbližšího RS centra k rozhodnutí o léčbě. V ČR je ze zákona pacientovi umožněna svobodná volba lékaře, některá RS centra nejsou však kapacitně schopna ošetřovat pacienty z jiných krajů. Kontroly léčených pacientů v RS centrech pak probíhají dle potřeby 1–4× ročně.
- Při první konzultaci ve specializovaném RS centru je třeba mít s sebou veškerou dokumentaci týkající se neurologických obtíží a nález z magnetické rezonance (tento je možno poslat mezi nemocnicemi elektronicky).
- Při opakovaných kontrolách lékaře zajímá, zda došlo od poslední kontroly ke změně neurologického stavu, ke změně u dlouhodobě užívaných léků, výskyt jiných zdravotních komplikací, infekcí apod.
- Není chybou si případné dotazy k návštěvě lékaře sepsat.
- Pokud se objeví zhoršení stavu = ataka = relaps (zhoršení chůze, mravenčení, pálení, poruchy zraku…) a tyto potíže budou trvat déle než 24 hodin, zavolejte co nejdříve do svého centra. Čím dříve se začne s léčbou ataky, tím větší je šance na uzdravení. Postup v případě akutního zhoršení (tzn. při atace) se mezi jednotlivými RS centry liší, je nutné řídit se pokyny ošetřujícího lékaře.
- Ke zhoršení stavu může dojít i při běžné viróze či nachlazení. Zavolejte svému ošetřujícímu lékaři, o Vaší nemoci by měl vědět a v případě trvajících teplot by Vám měl nasadit antibiotika.
- Pokud chcete svému lékaři sdělit důvěrnou informaci a v místnosti je přítomna třetí osoba, neváhejte požádat o rozhovor mezi čtyřma očima.
MUDr. Jana Volná, duben 2019