U pacientů s diagnózou RS mohou být přítomné různé typy obtíží, které jsou u každého pacienta velmi individuální a také mohou být v čase různě proměnlivé. Pro ovlivnění těchto různých obtíží je potřeba, aby rehabilitace probíhala v rámci multidisciplinárního týmu odborníků.
Součástí neuro-rehabilitačního týmu jsou:
- rehabilitační lékař nebo neurolog se znalostí rehabilitační problematiky (předepisuje vhodné rehabilitační procedury, konzultuje zdravotní stav)
- fyzioterapeut poskytuje poradenství ohledně vhodného cvičení na doma, v rámci individuální fyzioterapie cvičí s pacientem cviky na uvolnění, posílení, zlepšení rovnováhy. V rámci skupinového cvičení vede lekce zdravotního cvičení, aerobního tréninku, posilovacího tréninku a případně i dalších forem cvičení. Cvičení je vždy uzpůsobeno aktuálním potřebám pacienta.
- ergoterapeut se zabývá především funkcí ruky, dále nácvikem běžných denních aktivit pacienta (péče o sebe, oblékání, jídlo, hygiena). Může poradit vhodné strategie pro zvládání únavy a vhodné pomůcky pro usnadnění denních aktivit při zhoršené funkci ruky.
- logoped pomáhá pacientům, kteří mají potíže s řečí nebo s polykáním
- protetik (v případě potřeby zhotoví individuálně upravené kompenzační pomůcky, jakou jsou např. ortézy na nohu)
- sociální pracovník pomáhá při vyřízení žádosti na speciální pomůcky, poskytuje poradenství ohledně přiznání příspěvku na péči, na mobilitu a dalších příspěvků, poradí při vyřízení invalidního důchodu. Jeho úkolem je také poradenství o možných formách osobní asistence a dalších sociálních službách.
- zdravotní sestra poskytuje rehabilitačně ošetřovatelskou péči, edukuje pacienta a jeho rodinu např. o problematice cévkování, prevence dekubitů a možnostech zvládání bolesti.
- (neuro)psycholog nebo psychoterapeut pomáhá rozpoznat a řešit emocionální a psychosociální problémy, které vyplývají z diagnózy roztroušená skleróza, dále pomáhá se zvládáním symptomů onemocnění. Dále může pomáhat při řešení rodinných nebo jiných osobních problémů.
Pro rehabilitaci v neurologii je typický ucelený přístup k pacientovi, kdy se řeší pacientovi obtíže komplexně s přihlédnutím k jeho životní situaci a sociálnímu zázemí. Dalším důležitým prvkem je včasné zahájení rehabilitace a její dlouhodobý průběh. Pacient se tedy s rehabilitací více či méně v závislosti na svých potřebách potkává stále. Rehabilitační strategie vždy vychází z konkrétních individuálních potřeb pacienta.
U pacientů s RS se využívá rehabilitace ve formě ambulantní, kdy pacient dochází na rehabilitaci z místa svého bydliště zpravidla 1 až 2krát týdně nebo forma pobytová (na lůžkovém oddělení rehabilitace, v rehabilitačním ústavu nebo v lázních). Výhodou pobytové formy, která zpravidla trvá 2 až 4 týdny je, že díky intenzivnějšímu cvičení může dojít k výraznějšímu pokroku v terapii. Pro některé pacienty s větším pohybovým omezením však může být více procedur a cvičení za den příliš náročné.
Vzhledem k tomu, že u pacientů s RS je doporučováno pravidelné cvičení několikrát týdně pro udržení kondice, je vhodné vyhledat si vhodného rehabilitačního odborníka se znalostí problematiky RS blízko svého bydliště.
Kontakty na odborníky můžete najít na adrese: www.msrehab.cz
Zpracovala: Mgr. Klára Novotná, www.msrehab.cz