Rekapitulace: 11 novinek v pracovním právu

shop-gda6f322a1_1920

V průběhu roku 2024 začala platit spousta pracovněprávních novinek. Další změny náš čekají po Novém roce. V naší přehledné rekapitulaci najdete, jak se počítá dovolená dohodářů, i plánované změny ve výpovědních a zkušebních dobách.

Podívejme se, co se změnilo v posledních měsících a co nás čeká v roce 2025. A jak se to dotkne zaměstnavatelů i zaměstnanců.

  1. Dovolená pro dohodáře
    2024: Zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ) získali nárok na dovolenou, pokud jejich dohoda trvá nepřetržitě alespoň 4 týdny a mají odpracováno minimálně 80 hodin ročně. De facto to platí už od ledna, ale v praxi se to projevilo až v průběhu roku. Zaměstnavatelé teď především řeší, jak se mezi sebou vypořádávají různé dohody a kdy se hodiny sčítají nebo naopak nesčítají, a od kdy tudíž mají dohodáři nárok na dovolenou. Jak to tedy je?

Hodiny se sčítají: Pokud po ukončení jedné DPP bezprostředně navazuje další DPP. Totéž platí v případě, že na DPP navazuje DPČ a obráceně.

Hodiny se nesčítají: Pokud na sebe jednotlivé DPP nebo DPČ nenavazují. Nebo jsou DPP a DPČ uzavřené souběžně.

Zopakujte si všechny důležité legislativní novinky s advokátem Jakubem Olivou. Na našem webu Seduo.cz si můžete zkusit i test, jestli všemu dobře rozumíte.

  1. Povinná registrace DPP u ČSSZ
    2024: Od 1. července zavedl stát evidenci všech zaměstnanců, kteří pracují na DPP. Zaměstnavatelé tak mají povinnost své dohodáře přihlašovat. Provést to lze pomocí formuláře „Oznámení o nástupu do zaměstnání“ nebo elektronického podání VPDPP na ePortálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Zároveň musí zaměstnavatelé příjmy všech zaměstnanců na DPP každý měsíc elektronicky hlásit. A to do 20. dne následujícího měsíce, ať už podléhají odvodům na sociální zabezpečení, nebo ne. I toto lze provést pomocí VPDPP.

A nově musí být i zaměstnavatel jen s pracovníky na DPP registrován u ČSSZ. Konkrétně přes formulář „Přihláška do registru zaměstnavatelů“.

  1. Příplatek pro dohodáře za noční práci nebo práci o víkendu
    2024: Už od loňského října mají dohodáři nárok na příplatek za noční práci, práci o víkendu a ve ztíženém pracovním prostředí. Můžete ho ale nově po dohodě se zaměstnancem zahrnout do jeho odměny. Musí být ovšem jasně stanoven maximální rozsah takové práce (například 150 hodin ročně). A také příplatek, který by byl jinak z těchto důvodů zaměstnanci poskytnut.
  2. Zvýší se limit pro dohodáře
    2025: V roce 2025 se bude sociální a zdravotní pojištění u DPP platit při dosažení příjmu ve výši 25 % průměrné mzdy – tedy 11 500 Kč (namísto současného limitu 10 000 Kč). Původně zamýšlený režim oznámené dohody platit nakonec nebude.

Změny dozná i podpora v nezaměstnanosti. Jaký to bude mít vliv na firmy?

  1. Zrušení zaručené mzdy
    2024: Od 1. srpna je zrušený systém zaručené mzdy v soukromém sektoru. Zaměstnavatelé musí zajistit minimální mzdu (pro rok 2025 stanovenou na 20 800 Kč při plném pracovním úvazku) a zároveň dbát na spravedlivé ohodnocení práce, aby nedocházelo k nerovnému zacházení se zaměstnanci.
  2. Sjednávání kolektivní smlouvy
    2024: Začala platit nová pravidla pro odborové vyjednávání. Jestliže na pracovišti působí víc odborových organizací a není mezi nimi dosaženo shody, mohou zaměstnanci ovlivnit výběr té, s níž zaměstnavatel uzavře kolektivní smlouvu.
  3. Samorozvržení pracovní doby
    2025: Zaměstnanec si bude moct sám rozvrhovat a evidovat svou pracovní dobu. Je pro to nutná písemná dohoda se zaměstnavatelem, kde se určí mantinely (například maximální délka směny, povinné přestávky, zákaz práce v noci a o víkendech). Samorozvrhování bude platit pro pracovní poměr i DPP/DPČ.
  4. Prodloužení zkušební doby
    2025: V průběhu příštího roku by se mohla prodloužit zkušební doba: pro řadové zaměstnance ze tří až na čtyři měsíce a pro vedoucí pozice z šesti až na osm měsíců. Pokud tzv. flexinovela zákoníku práce projde (aktuálně ji projednávají poslanci), zavede též možnost prodloužení zkušební doby během jejího trvání, což dříve nebylo možné. Limit však zůstává maximálně na zmíněných čtyřech a osmi měsících.

S ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou o českém pracovním trhu i změnách, které ho čekají

  1. Zkrácení výpovědní doby
    2025: Flexinovela má také ambici změnit počátek výpovědní doby – nově by začala běžet dnem doručení výpovědi druhé straně místo od začátku následujícího měsíce. Navíc ve vybraných případech (jako je například porušení pracovních povinností nebo nesplňování požadavků zaměstnavatele) bude výpovědní doba zkrácena na jeden měsíc.
  2. Jednodušší výpověď při zdravotní nezpůsobilosti
    2025: Flexinovela slučuje dva různé důvody výpovědi pro dlouhodobou zdravotní nezpůsobilost. Obecné onemocnění na jedné straně a pracovní úraz nebo nemoc z povolání na straně druhé. Zjednoduší to ukončení pracovního poměru. Dostane-li zaměstnanec výpověď pro pracovní úraz, nemoc z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, nebude mu již náležet odstupné, ale jednorázová náhrada při skončení pracovního poměru. Tu by navíc měla nově hradit pojišťovna, nikoli zaměstnavatel.
  3. Lhůty pro ukončení pracovního poměru
    2025: Flexinovela prodlužuje lhůty, kdy může dát zaměstnavatel výpověď, případně okamžitě zrušit pracovní poměr pro porušení povinností. Ze dvou na tři měsíce od doby, kdy se o porušení dozvěděl. A z 12 na 15 měsíců od doby, kdy k němu skutečně došlo.

Článek vznikl ve spolupráci ALMA CAREER s největší česko-slovenskou advokátní kanceláří HAVEL & PARTNERS a data v něm jsou aktuální k začátku prosince 2024. Ačkoliv ho viděly oči několika právníků specializujících se na pracovní právo, chápejte ho prosím pouze jako informativní a s obecným charakterem, nikoliv jako návod. Pokud ve vaší firmě dané téma řešíte, vždy se poraďte s experty na pracovní právo.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email