Marihuana

Marihuana je testována jako potenciální podpůrný lék u řady chorob. Byl prokázán jistý vliv např. na Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu, amyotrofickou laterální sklerózu, bolest spojenou s nádorovým onemocněním, neuropatickou bolest, revmatoidní artritidu nebo na nevolnost a anorexii.

Užívání konopí k léčbě různých zdravotních potíží má v ČR dlouhou tradici – jak legální, tak nelegální. Možná i proto je stále opředeno mnoha mýty.

V případě RS mají pacienti právo být léčeni konopím od 1. dubna 2013, kdy byl přijat zákon č. 50/2013 Sb. O léčivech a návykových látkách. S platností od 17. října 2015 jsou podmínky léčby konopím novelizovány vyhláškou MZ č.236/2015 Sb.

Nutno poznamenat, že konopí je oficiální medicínou (EBM) uznáno jako lék symptomatický, např. ke zmírnění křečí a neuropatické bolesti, zlepšení spánku apod. Konopí k léčebnému použití předepisuje pouze odborný lékař (neurolog), který se registroval do systému elektronické preskripce a vyzvednete si ho v lékárně.

Povolený obsah kanabinoidů v sušuně: THC: 0,3 % – 21 % , CBD: 0,1 % – 19 % . Je možné předepsat maximálně 180 g usušeného konopí měsíčně.

Seznam oprávněných lékařů vede  Státní agnetura pro konopí k léčebnému použití  http://www.sakl.cz/pacienti/seznam-predepisujicich-lekaru.

Na webu KOPAC, Pacientského spolku pro léčbu konopím je přehled předepisujích lékařů a vydávajích lékáren v mapě https://kopac.cz/mapa-lekaru-predepisujicich-lecebne-konopiv-cr/. V současnosti je v lékárnách k dispozici konopí z domácí produkce i dovozu a (zatím) není hrazeno pojišťovnou.

Více informací o konopí a léčbě, o rostlině i mechanismu účinku, odborné přednášky a mnoho dalšího najdete na internetu na stránkách pacientského spolku pro léčbu konopím KOPAC.

Hanka Vágerová

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami